İçeriğe geç

OED Eğitimi İçin Son Tarih: 31.12.2021

İlkyardımcılar için zorunlu tutulan OED Eğitimi İçin Son Tarih: 31.12.2021 olarak belirlenmiştir. Mevcut ilkyardımcıların bu tarihe kadar bu eğitime katılıp sertifikalarına işletmeleri gerekmektedir. Aksi halde sertifikaları geçersiz sayılacaktır.

Otomatik Eksternal Defibrilatör (OED) kalbe şok uygulamaya yarayan cihazlardır. Şok cihazı olarak da bilinir. Ani kalp durması sırasında göğse yapıştırılan pedler ve elektrotlar vasıtasıyla kalbe şok uygulamayı sağlar. OED’ler bilinç kaybı olan ve solunumu olmayan hastalarda kullanılır. Otomatik eksternal defibrilatör, kalp atımlarını analiz ederek şok verilmesi ya da şok verilmemesi gerektiğine karar verir ve ilkyardımcıyı sesli olarak uyarır. Pille çalışan, hafif, taşıması ve kullanımı kolay cihazlardır. Sesli, yazılı, görsel komutlar ve uyaranlarla kullanıcıya yardımcı olur.

OED Eğitimin Amacı

OED eğitiminin amacı ilkyardım eğitimi almış kişiler tarafından herhangi bir kişinin ani kalp durması veya kalp krizi geçirmesi durumunda profesyonel ekipler gelene kadar ilk müdahaleyi yapabilmesi için tasarlanmış elektro şok cihazlarının kullanılması için gerekli bilgi ve beceriyi kazandırmaktır. Bu eğitim yetkili ilkyardım eğitim merkezleri tarafından verilmektedir ve 2 Saat sürmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.