İklimlendirme Cihazlarında Koronavirüs Tehlikesi

İklimlendirme Cihazlarında Koronavirüs Tehlikesi

Koronavirüs gibi solunum yolu bakteri ve virüslerine karşı mücadele için kapalı alanların havalandırılması oldukça önemlidir. Ancak bu amaçla kullanılan iklimlendirme cihazları hava yoluyla bulaşan bazı mikroorganizma ve virüsler için de kaynak görevini üstlenebiliyor.

Filtreler Tehlikeli Olabilir

İklimlendirme cihazları ortamda bulunan havayı emip, filtresinden geçirdiği temiz havayı üfleyerek sirkülasyon sağlamaktadır. Bu işlem sırasında bazı virüs ve bakteriler cihazların filtrelerinde birikip çoğalabilmektedir. Bu da solunum yolu ile bulaşan virüs ve enfeksiyonların riskini arttırmaktadır. Şayet, ortamda enfekte olmuş birisi bulunursa iklimlendirme cihazlarının filtrelerinin Koronavirüslerle kontamine olma riski ortaya çıkabileceği uzmanlar tarafından ifade edilmektedir. Bu nedenle iklimlendirme cihazlarının yetkili servislerin önerdikleri periyotlarda bakım ve temizliklerinin yapılması oldukça önemlidir.

Kullanılacak filtre seçiminde ise HEPA filtreli hava temizleme ünitelerinin kullanılması, HEPA filtrelerin 6 ayda bir kontrol edilmesi ve tıkanmışlar ise değiştirilmesi tavsiye edilmektedir.

Hava Hareketleri Virüsü Yayıyor

İklimlendirme cihazlarının bakımı yapılmış, filtreleri değiştirilmiş, temizliği yapılmış olsalar dahi çalışma prensipleri gereği sakınca doğurduğu düşünülmektedir. Bu cihazlar yapısı gereği bulunduğu ortamın havasını önemli ölçüde hareketlendirmektedir. Bu hareketlilik ortamdaki virüslerin daha geniş bir alana yayılmasına yardımcı olur.

Ortamda hava akışına neden olabilecek; taşınabilir yada sabit her türlü fan, vantilatör, el kurutma makineleri, portatif (seyyar) ve mobil klimalar vb. cihazlar ciddi bir hava sirkülasyonu yaratacağı için solunum yolu ile bulaşan enfeksiyonların riskini arttıracaktır. Bu nedenle konuyla ilgili birçok otorite zorunlu olmadıkça iklimlendirme sistemleri veya cihazlarının kullanılmamasını tavsiye etmektedir.

Dışardan Temiz Hava Sağlanmalı

İklimlendirme cihazlarının %100 dış hava ile çalışması ve mümkünse gece ve hafta sonları da çalıştırılarak ortamdaki havanın sürekli yenilenmesinin sağlanması virüslere karşı korunmada fayda sağlayacağı düşünülmektedir.

Sonuç olarak iklimlendirme cihazları yerine doğal havalandırma tercih edilmesi, iklimlendirme cihazlarının kullanılması zorunlu durumlarda ise cihazlarının filtrasyon mekanizmalarının sağlıklı olması bakım ve temizliklerinin düzenli olarak yapılması ve %100 dış hava ile minimum hızda çalıştırılması önerilmektedir.

Kaynak

Sağlık Bakanlığı, “COVID-19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi”.

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği İklimlendirme Teknik Kurulu, “Otellerde Pandemi Tedbirleri ve Toplu Taşıma Araçlarında Pandemi Tedbirleri”.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.