Etkili ve Akıcı Konuşma Teknikleri

Sözlü iletişim günümüz dünyasında oldukça önemli bir yere sahiptir. Bu iletişimimizi güçlendirebileceğimiz etkili ve akıcı konuşma teknikleri söz konusudur.

Gerek iş hayatında gerekse de günlük hayatta iletişim oldukça önemli bir yere sahiptir. Duygu ve düşünceleri ifade edebilmek aslında çok basittir. Ancak zor olan bunları doğru ve etkili bir şekilde ifade edilmesidir. Konuşmanın etkili olabilmesi için akıcılık son derece önemlidir. Özellikle konuşurken duraksama, konuşmasının ortasında ses tonunun incelmesi vb. durumlar konuşmanın akıcılığını bozmaktadır.

Bazıları için akıcı konuşmak oldukça kolaydır. Bunun için ekstra bir çapa sarf etmelerine gerek yoktur. Kendiliğinden duraksamadan akıcı ve tok bir ses tonuyla konulabiliyorlardır. Üstelik bunun için bir çaba da göstermemişlerdir. Ancak bazıları için bu sorun bir türlü aşılamayan can sıkıcı bir durum haline gelmiştir.

Konuyu fazla dağıtmadan nasıl akıcı konuşabilme yeteneği kazanabileceğimize değinelim. Bunun için bazı alışkanlıklarımızı değiştirmek gerekecek. İşte yapmamız gerekenler.

Sohbet Edin

Akıcı konuşabilmek için ilk yapmamız gereken bol bol pratik yapmak yani sohbet etmek. hatta çok konuşmak ağız kaslarımızı geliştirdiği gibi beynimizi sürekli işleterek daha hızlı düşünme yetimizi de geliştirir.

Dikkat ettiyseniz eğer kadınlar, erkeklere göre daha akıcı konuşabilmektedir. Bu durum dedikodu ile izah edilmektedir. Dedikodu, evet dedikodu. Belki şaşıracaksınız ama dedikodunun dil gelişiminde önemli bir yere sahip olduğu birçok dil bilimci tarafından ifade edilmiştir. Özellikle kadınların dedikodu konusunda master yaptığı bilinen bir gerçektir. Yani burada dedikodudan kasıt bol bol konuşmaktır.

Okuduğunuz kitapları, izlediğiniz filmleri vs. her şeyi anlatın. Bazen boş konuştuğunuzu hissetseniz bile anlatın durmayın. Kısa bir süre sonra konuşurken duraklama ve takılmaların giderek azaldığını fark edeceksiniz.

Yorum Yapın

Her şeye ama her şeye gördüğünüz duyduğunuz her şeye yorum yapın. Bu tarihi bir olay, bir yemek ya da günlük bir haber dahi olabilir. Bunu yaparken de konuşmaya hiç ara vermemeye çalışın hiç duraksamayın. Uzun uzun yorumlar yapın.

Kitap Okumak

Kitap okumanın kelime dağarcığını geliştirdiği bilinen bir şeydir. Bizi burada ilgilendiren şey kelime dağarcığından ziyade kitap okumanın kelimelerin kullanım yerlerinin doğru seçilmesinde sağladığı faydadır. Doğru kelimeleri doğru yerlerde kullanmak akıcılığı doğrudan geliştirecektir.

Tekerlemeler

Tekerlemelerle yapılan dil egzersizi ile akıcı konuşmayı sağlama çalışmalarıdır. Tekerlemeler, bilinen yöntemi ile aklımızda tutarak, hızlı ve yanılmadan söylemeye çalışmaktır.  Egzersiz yapabileceğiniz tekerleme örnekleri şu şekildedir.

  • Şu köşe yaz köşesi şu köşe kış köşesi ortada su şişesi.
  • Dal sarkar kartal kalkar; kartal kalkar dal sarkar.
  • Şemsi Paşa pasajında sesi büzüşesiceler.
  • O pikap bu pikap şu pikap.
  • El alem ala dana aldı ala danalandı da biz bir ala dana alıp da ala danalanamadık.
  • Üçüncü üçkâğıtçı, üçe tek üçleşerek üç teker arabayla süzüm süzüm süzülen süzgeçleri süzdü.

Sonuç Olarak Etkili ve Akıcı Konuşma Teknikleri

Sonuç olarak Etkili ve Akıcı Konuşma Teknikleri ile kendinizi daha iyi ifade ettiğinizi ve sözcükleri doğru söylemeyi öğrendiğinizi öğreneceksiniz. Ancak unutulmamalıdır ki bunun için burada bahsedilen uygulamaları hayatımızın bir parçası haline getirmemiz gerekecek. Kısa süre sonra olumlu sonuçlar aldığımızı sizler de göreceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir